Profesionalne przeniesienie siedziby firmy

Profesjonalne przeniesienie siedziby firmyKiedy firmie lepiej się wiedzie gdzie indziej, może przenieść się w to miejsce. Ale firmy rzadko to robią, a ekonomiści nie wiedzą dlaczego.

Jedną z możliwości jest to, że siedziba główna jest tam, gdzie pracują ludzie, a więc decyzje o tym, gdzie ulokować siedzibę główną, zależą od tego, jak bardzo pracującym tam ludziom podoba się miejsce, w którym się znajdują. Jeśli wszyscy w firmie lubią to miejsce, nie ma znaczenia, gdzie znajduje się siedziba główna. Ale jeśli ludzie nie lubią miejsca, w którym się znajdują, lokalizacja siedziby może mieć duże znaczenie.

Inna możliwość jest taka, że lokalizacja siedziby głównej ma duże znaczenie, ponieważ ludzie, którzy tam pracują, mają duży wpływ na decyzje firmy. Jeśli to prawda i jeśli siedziba główna jest dobrym miejscem, firma powinna się tam przenieść.

Badania sugerują, że oba te argumenty są słuszne. Lokalizacja siedziby głównej ma znaczenie, ponieważ wpływa na ludzi, którzy tam pracują. A lokalizacja siedziby głównej ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na decyzje firmy. Ale żaden z nich nie wyjaśnia, dlaczego firmy nie przenoszą swoich siedzib.

Jeśli siedziba główna ma tak duże znaczenie, dlaczego więcej firm nie przenosi swoich siedzib? Jednym z powodów jest to, że nie sądzą, aby im to pomogło. Relokacja siedziby głównej to nie tylko kwestia przeniesienia sprzętu biurowego z jednej lokalizacji do drugiej. Przeniesienie siedziby wiąże się z przeniesieniem tysięcy ludzi, a to wymaga czasu. Jeśli plan przeniesienia siedziby okaże się błędem, firma naraża się na wiele kosztów, których nie chce ponosić. Z drugiej strony, jeśli plan się powiedzie, firma czerpie z tego korzyści. Jeśli centrala się przeniesie, może oczekiwać, że zarobi o wiele więcej pieniędzy, jeśli wszystkim spodoba się nowa lokalizacja. Tak więc, kierownictwo firmy ma tendencję do niedoceniania potencjalnych korzyści z relokacji i przeceniania kosztów.

Innym powodem, dla którego firmy nie przenoszą produkcji jest to, że nie wiedzą, które lokalizacje są najbardziej obiecujące. Niektóre lokalizacje są bardziej atrakcyjne niż inne; niektóre są na przykład droższe. Jeśli firma zmienia lokalizację

Dlaczego firmy się przeprowazdająFirmy przenoszące się przez granice nie są branżą wzrostową. Branżą wzrostową, przynajmniej w tym stuleciu, są firmy przenoszące się wewnątrz krajów, z lokalizacji wiejskich do miast. Dlaczego?
Jednym z powodów jest demografia. Na obszarach wiejskich młodsi ludzie rzadziej się żenią i częściej zdobywają wyższe wykształcenie, co jest dobrym prognostykiem dla miejsc pracy w branży IT. W miastach, dla kontrastu, jest odwrotnie.

Jednak czynniki demograficzne nie są jedynym powodem, dla którego miasto jest lepszym miejscem pracy dla informatyków niż obszar wiejski. Miasta to miejsca, gdzie ludzie się spotykają, gdzie jest więcej dobrych miejsc pracy, więcej nowych rzeczy do nauczenia się i więcej interesujących tematów do rozmowy. W miastach jest więcej ludzi, z którymi można przedyskutować nowe pomysły i wypróbować je. Ale miasta są też drogie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.